Sivrisinek

Ölümcül Bir Yırtıcının İnsanlık Tarihi

Onun adını hiçbir tarih kitabında okumadınız. Oysa dünya tarihini değiştiren, Hitler’den daha zalim, Büyük İskender’den daha fazla savaş kazanmış en kanlı askeri komutan o. 110 trilyon askerden oluşan bir ordusu var.

Anthony C. Winegard’ın isimlendirmesiyle “General Anofel”, yani başkomutan sivrisinek ve onun orduları, tarihin değişmesinde Büyük İskender, Napolyon, Hannibal ve Hitler’den çok daha büyük rol oynadı. Ona göre yeryüzünde sivrisinek diye bir canlı olmasaydı, bugün dünya bambaşka bir yer olacaktı.

İnsanlığın başlangıcından bu yana gezegenimizde, kabaca bir üzüm çekirdeğinin büyüklüğü ve ağırlığına sahip olan bu haşere, imparatorlukların ve ulusların kaderlerini belirledi, ekonomileri yerle bir etti ve sakatladı ve tarih boyunca insanlığın neredeyse yarısını öldüren önemli savaşların sonucuna müdahale etti. İnsanlık tarihi boyunca yaşamış 108 milyar insandan tahminen 52 milyar insanı ölüme gönderdi.

Hindistan ve Afrika’daki İngiliz sömürgecilerin tercih kokteyli neden cin tonikti? Starbucks küresel hâkimiyeti için kime teşekkür etmeli? İskoçya egemenliğini neden İngiltere’ye teslim etti? Amerikan Devrimi sırasında George Washington’un gizli silahı neydi? Büyük İskender’i küçücük bir sivrisinek mi öldürdü? Hıristiyanlık yayılmasını sivrisineklere mi borçlu?

Bu sorular ve daha fazlasının cevapları, Sivrisinek’te…

Heyecanlı ve hızla akan bir hikâye okuyormuş gibi okuyacağınız Sivrisinek’te, sivrisineklerin insanlık tarihi boyunca sürdürdüğü güçlü ve dünya düzeni üzerindeki silinmez etkisinin anlatılmamış olağanüstü hikâyesini bulacaksınız.

“Burada silahlar, mikroplar ve çelik değil, hepsi mikrop. Sivrisinek, dünya görüşünüzü kalıcı olarak değiştiren (bileşik) göz açıcı kitaplardan biridir…” —New York Times

“Antik çağlardan Vietnam ormanlarına kadar Batı askeri tarihinin bir turunu sunmayı amaçlayan iddialı bir kitap ve küçük bir eklembacaklının bu tarihi nasıl tekrar tekrar şekillendirdiğinin, generalleri engellediğinin, köylüleri ve papaları hasta ettiğinin ve milyarlarca insanı öldürdüğünün bir anlatımı.” —Wall Street Journal

“Kurgusal olmayan, tarih ve bilim okuyucuları Winegard’ın mevcut zararlıları benzersiz bir şekilde ele almasının tadını çıkaracaklar. Arka bahçenizdeki sivrisineklerden uzaklaşamıyorsanız, kendinizi bu kitaba bırakın ve yazın önemsiz görünen bu kısmına yeni bir bakış açısı öğrenin.” — Associated Press